EBS Approvers

Electronic Blue Sheet Approvers List

Updated August 31, 2015

Eberly College of Arts and Sciences

Department Approver Name
Dean’s Office Katie Stores
Biology  Richard Thomas
Chemistry Kung Wang
Communication Studies Matt Martin
Dept. of Public Administration John Kilwein
Dept. of Sociology & Anthropology Jeralynn “Lynne” Crossman
English James “Jim” Harms
Forensic & Investigative Sciences Jerry Lang
Geology & Geography Tim Carr
History Joseph Hodge
Institute for Public Affairs Kevin Leyden
Mathematics Edgar Fuller
Native American Studies Donnie Brown
Philosophy & Humanities Matthew Talbert
Physics & Astronomy Earl Scime
Political Science Scott Crichlow
Psychology Kevin Larkin
Religious Studies Aaron Gale
School of Social Work Helen Hartnet
Statistics Michael “Mike” Mays
Women’s and Gender Studies Ann Oberhauser
World Languages, Literatures and Linguistics Angel Tuninetti

College of Engineering & Mineral Resources

Department Approver Name
Chemical Engineering Rakesh Gupta Linda Rogers (budget)
Civil & Environmental Engineering Radhey Sharma
Industrial & Management Systems Engineering Kenneth Currie
Howard Franks (budget)
Lane Department of Computer Science & Electrical Engineering Brain Woerner
Beth Corcoran (budget)
Mechanical & Aerospace Engineering
Jacky Prucz
Pam Gelet (budget)
Mining and Industrial Extension James Dean
Mining Engineering John Herbst
Petroleum & Natural Gas Engineering Sam Ameri
Dean’s Office Pradeep Fulay*
Kathleen Cullen (Grants Admin, Dean’s level)
Alice Kerns (budget)

*Eugene Cilento if Dr. Fulay is not available.

College of Business and Economics

Department Approver Name
Accounting Karen France
Bureau of B&E Research Nancy McIntyre
Economics & Finance Clifford Hawley
Marketing Andy Wood
Management/Industrial Lab. Rel. Joyce Heames
Finance William Riley
CTR for Chinese Business William Riley
Dean’s Office Nancy McIntyre

Cooperative Extension Service

Department Approver Name
Office of the Director Steve Bonanno, Interim Director
Kim Suder, Human Resources
Agriculture & Natural Resources Ronnie Helmondollar
Kim Suder, Human Resources
Community, Economic, and Workforce Development Mark Fullen, Director
Kim Suder, Human Resources
Families and Health Gina Taylor, Director
Kim Suder, Human Resources
4H Youth Development Debbie McDonald, Director
Kim Suder, Human Resources
Dean's Office Pamela Riffle, Grants Administrator

Davis College of Agriculture, Natural Resources and Design

Department Approver Name
Agricultural & Resource Economics Gerard D’Souza
Animal/Vet. Science Interim Matt Wilson
Design & Merchandising Kerry Odell
Forestry Joseph McNeel
Plant Sciences Matthew Jenks
Resource Management Kerry Odell
Dean’s Office Timothy Phipps
Thomas Green, Grants Administrator

HEALTH SCIENCES CENTER ELECTRONIC BLUE SHEET APPROVER LIST

Please select from the table below the approver(s) required. In addition to the department/center approvers the associated Dean’s office must approve as well as the Office of the Chancellor for Health Sciences. When more than one name is listed, ALL are required approvers.
College/Department/Center Approver Name
HSC Office of the Vice President for Research Valerie Lemasters (Approver Role – VP Office)
Clinical & Translational Science Institute (CTSI) Anne Hatfield**


**To receive pre-award assistance from the WVCTSI Research Development Coordinator, please include Anne Hatfield as an approver in addition to the standard HSC approvers for all HSC proposals.)

School of Dentistry

Dean's Office Anthony T. Borgia, Dean
Paula Rice
Richard Jurevic
Dental Hygiene Amy Funk
Dental Practice & Rural Health Richard Meckstroth
Diagnostic Sciences Richard Jurevic
Endodontics Anthony Borgia
Oral & Maxillo. Surgery/Hospital Bryan Weaver
Dentistry Orthodontics Peter Ngan
Pediatric Dentistry Jennifer Hill
Periodontics Louise Veselicky
Restorative Dentistry Michael Bagby

School of Medicine

Dean’s Office Valerie Lemasters (Grants Admin/Dean’s Office)
Anesthesiology Manny C. Vallejo
Behavioral Medicine & Psychiatry Marc Haut
Biochemistry Michael Schaller
Lana Yoho
Center for Rural Emergency Medicine  Jeffrey Coben
Community Med (See School of Public Health)
Emergency Medicine Stephen Davis
Exercise Physiology Stephen Alway
Family Medicine Dana King
MBR Cancer Center William Petros
Winabeth Smith
Medicine Rhonda Blizzard
Microbiology, Immunology & Cell Biology John Barnett
Neurobiology and Anatomy Richard Dey
Neurology John Brick
Neurosurgery Charles Rosen
Obstetrics/Gynecology Leo Brancazio
Occupational Therapy Randy McCombie
Ophthalmology Ronald L. Gross
Orthopaedic Surgery Sanford Emery
Antoinette Summers
Otolaryngology, Head & Neck Surgery Hassan Ramadan
Pathology Barbara Ducatman
Pediatrics Larry Rhodes
Tina Podolinski
Serena Silvaggio
Physical Therapy MaryBeth Mandich
Physiology and Pharmacology David Siderovski
Radiation Oncology Geraldine Jacobson
Radiology Raymond Raylman
Surgery Sanford Emery
Cynthia Chandler

School of Nursing

Dean's Office
Tara Hulsey, Dean
Adult Health Department
Mary Jane Smith
Family/Community Health Department
Susan Newfield
Charleston Campus
Alvita Nathaniel
WVU-Tech
Evelyn Klocke

School of Pharmacy

Dean’s Office Mary K. Stamatakis, Interim Dean
Basic Pharmaceutical Sciences Paul Lockman
Clinical Pharmacy Terry Schwinghammer
Pharmaceutical Systems & Policy Suresh Madhavan

School of Public Health

Dean’s Office Linda Rudy
Susan Crayne
Biostatistics Matthew Gurka
Epidemiology Thomas Hulsey
Occupational/Environmental Health Sciences Michael McCawley
Health Policy, Management, and Leadership Robert Duval
Social and Behavioral Sciences Keith Zullig
Prevention Research Center Geri Dino
Elizabeth Prendergast
(In addition to School of Public Health Chair and Dean’s office approvers these approvers are required on proposals submitted through the PRC.)
Injury Control Research Center
Herbert Linn
(In addition to School of Public Health Chair and Dean's office approvers, these approvers are required on proposals submitted through the ICRC.)

Eastern Division

AVP Office Aaron Henry

Charleston Division

AVP Office John Linton
David Perry
Rashawn Sayles
Behavioral Medicine Martin J. Kommor
Family Medicine Jeffrey V. Ashley
Internal Medicine James P. Griffith
Obstetrics/Gynecology Stephen H. Bush
Pediatrics Raheel Khan
Surgery Roberto E. Kusminsky
Nursing Alvita Nathaniel
Pharmacy David P. Elliott
WV Poison Center Elizabeth J. Scharman

College of Education and Human Services


Department
Approver Name
Curriculum & Instruction/Literacy Studies
Dale Niederhauser
Learning Sciences & Human Development
Reagan Curtis
Program Evaluation & Research Center (PERC)
Reagan Curtis
Counseling, Rehabilitation Counseling & Counseling Psychology
Jeffery Daniels
Special Education
Barbara Ludluw